Je teprve jaro, ale já už se nemůžu dočkat, až si v létě natáhnu deku k rosáriu na zahradě, budu poslouchat bzukot včel, vdechovat omamnou vůni a kochat se barvami a rozmanitostí květů. Ale jak víte, žádná krása není jen tak zadarmo. Kdo jste to ještě nestihli, je nejvyšší čas pomoci růžím, aby se vám v létě odměnily svojí krásou.
Po chladném období
Odhrňte opatrně zem nebo kůru, kterou jste v zimě přikryli rostliny, aby byli chráněné.
Střih
Po každé zimě hned jak dovolí počasí a začnou se objevovat první pupeny, projděte si veškeré keříky a odstraňte všechny suché, zmrzlé a poškozené části rostlin. U keříkových růží stříháme nad očkem, které směřuje ven u převislých dovnitř a vždy 5-8 mm nad očkem. Pnoucí růže jen očistíme od odumřelých částí a mírně prostříháme, aby se do nich dostal vzduch. Nikdy nestříhejte, když mrzne. Pokud vám zbude jen pahýl s jedním očkem, nebojte, rostlina určitě naroste. Občas se ze strany rostliny snaží prorůst plané části - jsou tenčí a drobnější - odstraňte je, aby ušlechtilou část nepřerostly a nezahubily.
Hnojení
Je to po střihu druhá nejdůležitější služba, kterou můžete růžím dát. Osobně mám ráda hnojiva rozpustná ve vodě. Mám pocit, že v zálivce se dostatek hnojiva dostane k růži a část zůstane v zemi - rostlina si tak může brát živiny postupně. Pokud ale preferujete granulovaná hnojiva, určitě je můžete použít. Jemně je zahrabejte motyčkou do půdy okolo rostliny. V dávkování se vždy držte návodu výrobce.
Tím naše jarní aktivita na růžích končí. Stačí si už jen počkat na všechnu tu nádheru, co za své služby dostanete.