Bolest jako cesta k moudrosti, sny jako skutečné naplnění života
Kniha Rok pro změnu je takovým dozvukem předchozí autorčiny knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme. Ta vznikla po nastřádaných a velice inspirativních zkušenostech, kterými byla Bronnie Ware obohacena v rámci své dlouholeté péče o umírající pacienty. Právě skrze umírání se i sama autorka obou knih hodně naučila o životě. Především o tom, jak vědomě jej prožívat, abychom s příchodem smrti cítili naplnění, nikoliv lítost. Bronnie Ware nám tak zavčasu dává nahlédnout do opravdové knihy života, jejíž stránky můžeme psát jen my sami bez ohledu na tužby ostatních, které do nás vkládají. Nerodíme se přece jako originál, abychom umírali jako kopie.
Bronnie Ware nám prostřednictvím půvabných příkladů ze života přírody dává nahlédnout na cestu nových možností, které pomohou naplnit a zušlechtit náš vlastní život. Nabádá nás k hledání a přijmutí vnitřního já, který je tím jediným pojítkem k prožití opravdu naplněného života. Chce, abychom se zbavili zhoubného ulpívání na minulosti, pocitů viny, věčného negativismu u sebe i od svého okolí, předsudků i pohledu urputně upřeného do daleké budoucnosti. Už jen cesta je cíl a jedině života prožitého naplno v přítomnosti nebudeme jednou litovat. Pokud si ovšem osvojíme i řadu důležitých pravidel pro očistu naší duše.
„Abyste nemuseli ničeho litovat, musíte na sobě vědomě pracovat a rozvíjet v sobě odvahu, naději, vděčnost, víru, upřímnost, soucit, pozitivní myšlenky, dobré skutky, důvěru, schopnost žít v přítomnosti i schopnost přijímat změny, lásku a úctu k sobě samému, jakož i postoj k životu respektující hlas vašeho srdce."
Bronnie Ware ve své knize lituje toho, že jsme postiženi permanentním až, které ale také může znamenat nikdy. Ukazuje nám, že se nesmíme upínat k dosažení nějakého cíle, protože pak přestáváme žít v přítomnu. Vyzdvihuje rovnováhu jako hlavní princip života. Máme žít i snít, ale jedno by nemělo vyhánět to druhé.
Dalším významným tématem knihy je bolest, která na sebe bere roli toho největšího učitele. Ačkoliv nás prožitá bolest sráží na kolena, zároveň díky ní rosteme. A tak stejně jako jaro potřebuje svou zimu k tomu, aby bylo ještě krásnější, potřebují lidé zakusit hořkost, aby si vážili sladkostí.
„Rozhodne-li se člověk přijmout skutečnost, že období utrpení s sebou přináší i obrovskou příležitost růst, zmenší svou bolest. I když se samozřejmě budete těšit, až bouřka pomine, můžete si to celé usnadnit a hledat, jaké dary vám tahle bouřka skýtá. Až pak znovu vyjde slunce, budete silnější, obnovení a sami se sebou více spokojení."
Kniha Rok pro změnu je tak skvělým průvodcem do života pro všechny zbloudilé duše, které se bojí změny, které stagnují nebo se vlnou tragických událostí ocitly na samém dně. Pořád je o co hrát – a tou výhrou je život. Carpe diem je tak ústředním tématem celé této příjemné knížky. Knížky, která hladí svou moudrostí i jemnou nostalgií. Přesto však platí, že ten největší a pro život nejdůležitější poklad máme všichni docela uvnitř sebe. Jen poslouchat jeho prosby a sny. Kdo z nás by přece nechtěl žít pravdivý život? Takový život, ve kterém plně využije svůj potenciál?
„Náročný úkol, který máme před sebou, je respektovat tuto hlubokou touhu, uvědomit si své pravé já. Je to také ten největší dar, kterým můžete obdarovat sebe i svět. Jakmile to uděláte, budete se přirozeně chtít podílet na tom, aby byl svět lepší, takže vaše úsilí přinese užitek všem. Vymaníte-li se z očekávání druhých lidí, může to vyvolat vlnu kritiky, která může trvat i delší dobu, než se ostatní přizpůsobí. Ale koneckonců tato kritika se netýká vás. Patří člověku či lidem, kteří ji vyslovují."
„Soustřeďte se na hlas svého srdce a zůstaňte vůči němu pravdiví. Rozhodně to stojí za to."