Sníh, mráz a tma. Tři průvodci zimy, kteří dovolí stromům a rostlinám v přírodě usnout a nasbírat síly na další sezónu. Zima je období, ve kterém vše odpočívá. U pokojových rostlin je to hodně podobné. Díky nízké sluneční intenzitě nerostou, takže nevyžadují tolik vláhy ani hnojení.
Teplota
Předpokládám, že málokdo z nás by své pohodlí obětoval rostlinám a snižoval teplotu v pokoji na 15°C, jen aby se kytičky měli lépe. Proto se jim pokusíme pomoc jinak. Pokud je to jen trochu možné nedávejte rostliny nad topení, jestli jinde nemáte dostatečně světlé místo, čím nižší teplota radiátoru bude, tím lépe se rostlinám bude dařit.
Světlo
Dostatek přirozeného světla je rozhodující. Jen buďte opatrní, jižní strana může v zimě rostlinám ublížit, světlo je více ostré a ne moc časté, pomůže přistínění přes poledne. Bohužel nejsme schopni zařídit, aby byl den delší, ale rostliny jistě uvítají sprchu, nebo jen otření prachu z listů, pak se k nim dostane více světla.
Zálivka
Snažte se nepřelévat. Zemina musí před každou zálivkou proschnout. Samozřejmě u vlhkomilných rostlin (Šáchor, Junculus...) se kořenový bal drží stále vlhký. U ostatních vždy důkladně zalijte, zhruba po hodině přebytek vody v misce nebo obalu vylejte a nechte rostlinu být do úplného proschnutí půdy. U větších květináčů může zalití vydržet dva i tři týdny.
Hnojení
V zimě NEHNOJÍME! Rostliny jsou v období vegetačního klidu, což znamená, že nerostou. Většina druhů ani nekvete, takže nepotřebuje větší množství živin.
Tip na závěr
Zdají se vám vaše květiny málo zelené? Sem tam něco žloutne nebo zasychá? Nelekejte se. Špatné, žluté, suché listy a odkvetlé květy odstraňte, ať se vyhnete škůdcům a rostlinám ulehčíte výživu zbývajících částí. Každou zimu se květiny zbavují zbytečných částí, které je vyčerpávají, podobně jako stromy na podzim shazují listí.