Troufám si říct, že ovocné knedlíky jsou v oblíbenosti ve sladkých jídlech hned za palačinkami. Je to pokrm, který nám dělávaly naše babičky, když jsme byly u nich na prázdninách. Díky tomuto jídlu cítíme nostalgii. V každé roční době najdeme nějaké ovoce, které lze na tuto božskou manu použít.
Šťavnaté voňavé jahody schované v tenkém těstě? Hm. Ty už snad předčí jen domácí jahodová marmeláda od babičky, třešně nebo zajímavě pikantní višně. Proč ne. Ale mým favoritem jsou meruňky. Miluji jejich lehkou nakyslost a zároveň sladkost. Borůvky vnímám jako modré zlato, pro které chodíme do lesa a máme z nich krásně barevné pusy. S příchodem podzimu balíme do těsta švestky, kterým lahodí mák. Čarovat můžeme s jablky a skořicí, když už vystřídáme všechno sezónní ovoce.
Co člověk, to jiná chuť. Někdo preferuje schované ovoce uvnitř těsta. Bez překvapení uvnitř mu to přijde, jako bychom ho chtěli o něco ošidit. Další je zase zvyklý, že knedlíky krásně plavou na ovocné omáčce jako lekníny na jezeře. Ať dáváte přednost jedné nebo druhé variantě, já jsem skloubila oba způsoby dohromady. Zkuste si všední den změnit v nevšední a buďte na chvilku Alenkou.
Jaké potraviny potřebujeme?
- 200 g bílého tofu natural,
- špetku soli,
- 1 dl vody,
- 200 g pohankové hladké mouky,
- 500 g čerstvých jahod,
- 50 g kokosového oleje.
Jak připravit jahodové knedlíky?
Tofu nakrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru a rozmělníme. Přidáme špetku soli a vodu. Mixujeme do hladkého hustšího krému. Poté přisypeme mouku a vypracujeme do kompaktního nelepivého těsta. Pokud by těsto lepilo, přidáme více mouky. Z těsta vytvoříme hada, kterého rozkrájíme na 12 kousků. Každý kousek zploštíme na placku. Omytou a očištěnou jahodu zabalíme do těsta a vyválíme z ní kulatý knedlík. Přivedeme vodu k varu a do vařící vody vložíme připravené knedlíčky. Nezapomeneme je promíchat v hrnci, aby se nepřichytily ke dnu. Přiklopíme poklicí a vaříme přibližně 10 minut. Až knedlíčky vyplavou, jsou uvařené.
Mezitím rozvaříme zbylé jahody na omáčku. Očištěné, omyté jahody nakrájíme na čtvrtky. Trochu podlijeme vodou a rozvaříme na omáčku. Můžeme mít omáčku buď takto přírodní nebo zahuštěnou. U druhé varianty rozmícháme 1 lžíci pudinkového prášku v 1 dl studené vody. Vlijeme rozmíchaný pudinkový prášek do rozvařených jahod a ještě přibližně 3 minuty provařujeme, aby se rozložila chuť škrobu.
Na talíř nalijeme jahodovou omáčku, na ní položíme rozkrojené knedlíky a dozdobíme snítkami máty. Já jsem ve svém receptu záměrně nepoužila ani lžičku cukru. Každý má ale jiné chutě, a proto si můžete tento pokrm dochutit podle svého. Politím výsledného jídla rozpuštěným veganským máslem nebo kokosovým olejem docílíme zachování veganské varianty. Díky použité pohankové mouce a tofu se řadí mezi bezlepkové recepty a obsahuje mnoho bílkovin. Pohanka obsahuje navíc rutin, který pomáhá zvyšovat pružnost cév.