1) VÝVAR Z KOSTÍ
Ano, ten, který nám vařily naše babičky v 5 ti litrových hrncích. Člověk nemusí chodit daleko od domu, aby našel to, co jeho tělo ozdraví. Ačkoli většinou nebývám zastáncem postupů „které se dřív, nebo odjakživa dělaly“, u vývaru tomu je jinak. V případě nachlazení, nemoci, nebo celkového oslabení organismu (či kocovině) se člověku přece podala nejdřív miska vývaru (potom panák slivovice, a až potom prášek).
Co dokáže:
- snižuje zánětlivost;
- zlepšuje trávení (a pomáhá při léčbě těžkých střevních onemocnění), detoxikaci i imunitu;
- snižuje intolerance a alergie;
- je skvělým zdrojem prospěšných aminokyselin, kolagenu, kalcia, magnesia, fosforu, křemíku, síry a stopových prvků.
Ne nadarmo je vývar základem tzv. GAPS diety (Ano, v tomhle případě volím slovo dieta. Naše střevní mikroflóra je klíčovým bodem našeho zdraví – jakékoli problémy máme - ať už fyzické, nebo psychické - uzdravením našich střev dokážeme uzdravit i sami sebe. Ve zkratce. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, určitě si něco načtěte. A to nejen v případě, že byste ji chtěli vyzkoušet).
Tuhle zázračnou „superpotravinu“ si můžete doma uvařit za pár korun. Kosti, jablečný ocet (vytahuje z kostí minerály), zelenina a sůl. Víc toho nepotřebujete a nic z toho vám nemusí dovést odněkud z Polynésie. Právě naopak – ušetřené peníze za dopravu z druhého konce světa vezměte a dejte je nejbližšímu farmáři, za kvalitní maso a domácí zeleninu. Další základ pro zázračný vývar. A přitom na tom není nic zas až tak zázračného, že?
PS: Zkuste určitě obložený vývar – s masem, vejci, avokádem a zeleninou. Ale hodně vývaru, hodně masa, hodně vajec, hodně avokáda a spoustu zeleniny. Místo hlavního jídla ideál. A těch vitamínů!
2) KVAŠENÁ ZELENINA (PICKLES)
Proces kvašení dává vznik důležitým mikrobům, které jsou pro naše tělo skoro až blahodárné.
Proč kvašená zelenina?
- posiluje imunitu;
- pomáhá silně detoxikovat náš organismus;
- je podporou pro naše trávicí prostředí;
- obsahuje nespočet vitamínů a minerálů, jejichž hladiny se kultivací zeleniny ještě zvyšují.
Domácí kvašení není zdaleka tak náročné, jak si myslíte. Na internetu je nespočet návodů, jak v pár jednoduchých krocích vytvořit domácí pickles. A nejlépe z domácích surovin, z babiččiny zahrádky, nebo od nejbližšího zemědělce: zelí, mrkev, pórek, cibule, ředkev, červená řepa. Zkoušet můžete i různé kombinace. Tak zahoďte doplňky vitamínu C z lékárny, a během pár dní si vytvořte vlastní, domácí, s láskou dělané. A levnější.
3) VEJCE
Nejen křepelčí, pštrosí, emu, nejen vejce divokých ptáků. Řeč je o klasickém vejci od šťastné slepičky, která běhá vaší babičce po zahradě. Vidíte, není potřeba objíždět exotické ostrovy, abyste našli něco extra. Vejce jsou nabouchaná prospěšnými živinami od hlavy až k patě. Od žloutku až po bílek (a vlastně až po skořápku). Vitamíny, minerály, omega kyseliny, kvalitní bílkoviny, a ještě kvalitnější tuky. V tomhle článku není prostor na demonstraci mylné informace o vysokém cholesterolu, který mají vejce způsobovat. Ale – NEZPŮSOBUJÍ! Nebojte se jich. Jezte je často, nahraďte jimi nekvalitní uzeninu, sladkosti a uvidíte, že se hladiny vašeho „špatného“ cholesterolu naopak srovnají.
4) AVOKÁDO
Toto ovoce se může pyšnit ukázkovým složením tuků – více než 60 % mononenasycených kyselin, 15 % nasycených mastných kyselin, 10 % polynenasycených mastných kyselin. Kdybyste měli vyčíst všechny vitamíny a minerály, které v sobě avokádo obsahuje, unudili byste se k smrti. K tomu dlouhému seznamu by se přidaly antioxidanty i vláknina, které se navíc díky obsahu tuku snadno vstřebávají. A koupíte ho prostě v každém supermarketu. Netřeba se obracet na specializované obchody.
5)VLAŠSKÉ OŘECHY
Nerada bych upozadila další druhy ořechů, ale pokud chci vytáhnout ze zapomnění naše hezké české superpotraviny, musím dát vlašákům přednost. Převážnou část tvoří opět prospěšné mastné nenasycené kyseliny. Najdeme v nich ale i vlákninu a bílkoviny. Vitamíny a minerály? Pokud by jich nebylo víc než 10, tyhle ořechy by tu nebyly. Další dlouhý seznam zdravých látek, po kterých vaše tělo nejspíš prahne, pokud jste zrovna dosvačili ten vlašský salát s rohlíkem.
Tyto ořechy:
- jsou plné antioxidantů;
- podporují psychiku a činnost mozku (Však také jejich jádra vypadají jako lidský mozek - náhoda? Nemyslím si.);
- prospívají naší pokožce, vlasům, nehtům, trávení;
- působí protizánětlivě;
- a dokonce posilují sexuální potenci!
A tohohle všeho jste se vzdali, pokud jste vyměnili vlašáky za vlašák.
A určitě bych mohla jmenovat dál...
Pokud nějakou z těchto potravin ve svém jídelníčku nenajdete, nebo jen omezeně, určitě se zamyslete nad tím, zda (a jak jednoduše!) by to nešlo napravit. Takový salát s vejcem, avokádem a vlašskými ořechy vás nabije jako blázen! Věřte mi, nebudete mít takový hlad jako po knedlíku. Vaše tělo totiž dostane to, co potřebuje a nebude vás za dvě hodiny úpěnlivě prosit o další jídlo, protože jste sice zaplnili žaludek, ale rozhodně jste mu nedali žádnou živinu, se kterou by mohlo pracovat. A tak sáhnete po sušence. Jenže za hodinu se ozve znovu, protože v Tatrance těch minerálů pořád není dost. Za hodinu znovu, a znovu, a znovu… až se probudíte za pár let s cukrovkou, problémy s trávením a s nepěknou pneumatikou na břiše. Odstrašující případ? Ano, přesně to se ale stane, když nebudete jíst dost vajec a kvalitních potravin!