Jaro je už dávno tady, příroda kolem nás se konečně zazelenala a můžeme pozorovat, jak se rostliny a stromy okolo nás probouzí k novému životu. Využijte tento čas a vyrážejte do přírody. Nejen, že vás to uklidní a přijdete na jiné myšlenky, ale můžete zkusit také sbírat bylinky, které mají léčivé účinky a během zimního období se vám budou určitě hodit.
Nevadí, že toho o rostlinách moc nevíte, na začátek můžete zkusit sběr smrkových výhonků. Je to jednoduché a poznáte je velmi snadno. Právě teď je to správné období, kdy dorůstají ideální délky. Jde o nové, mladé, jasně zelené výhonky na větvičkách smrku. Poznáte je rychle, protože oproti celé větvi jsou mnohem světlejší a na pohled mladší.
Sběr má svá jasná pravidla
Nikdy nesbírejte byliny a výše zmíněné smrkové výhonky podél silnic a cest, kudy jezdí automobily. Rostliny a stromy jsou zde plné škodlivin z výfuků. Zajděte někam do volné přírody, sběr bylin je povolen téměř všude.
Konkrétně smrkové výhonky je vhodné sbírat do délky 5cm, právě teď je ta správná doba. Jejich sběr končí zhruba v půlce května, v chladnějších oblastech lze sbírat i déle.
Sbírejte za sucha, po dešti nebo s ranní rosou to není vhodné.
Podívejte se, jestli je strom v pořádku, zda není napadený plísní, škůdci apod.
Chovejte se v přírodě slušně, nebuďte hluční, nezanechávejte po sobě odpadky a zbytečně ji neničte.
Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků
Sirup ze smrkových výhonků snadno nahradí drahé prostředky z lékárny. V zimě se vám bude určitě hodit, protože má mnoho pozitivních účinků na naše tělo. Pomáhá při rýmě a kašli, rozpouští hleny, pomůže při zánětech dýchacích cest nebo na revma, je protizánětlivý a má dezinfekční účinky.
Jeho výroba je velmi snadná, nebudete potřebovat žádné speciální a drahé ingredience.
Co budete k výrobě potřebovat?
smrkové výhonky
třtinový cukr
citron, lépe chemicky neošetřený
zavařovací sklenici
Postup:
Smrkové výhonky opláchněte ve studené vodě. Zavařovací sklenici opatrně vypláchněte vroucí vodou, aby byla dokonale čistá. Poté můžete začít vrstvit, na dno dejte první vrstvu výhonků a pořádně je stlačte a zasypte vrstvou cukru. Na ni položte kolečka citronu a vše opakujte, až bude sklenice plná. Poslední vrstvou je cukr. Cukr můžete dosypávat dle potřeby i v procesu louhování. Sklenici uzavřete a dejte na slunné, teplé místo. Účelem je získat hustou, tmavou šťávu, kterou postupně výhonky pustí. Poté obsah sklenice sceďte, sirup přelijte do jiné, čisté sklenice a uchovávejte v lednici.
Postup je opravdu velmi snadný a díky tomu, že si sirup vyrobíte sama, tak víte, co přesně v něm je. Můžete tak i ušetřit, protože léky prodávané v lékárnách jsou celkem drahé. Navíc při sběru výhonků můžete relaxovat v přírodě. Nebojte se zapojit i děti, určitě je to bude bavit a najdete skvělé pomocníky.