Minimalismus v domácnosti nebo celkově jako životní styl se v dnešní době dostává stále více do popředí. Zatoužila jste i vy po minimalistické domácnosti, ale nevíte si rady, jak to provést, když máte malé děti? Všude se povalují hromady hraček a zdá se, že nikdy nebudete schopná mít doma uklizeno a minimum potřebných věcí? I v dětských hračkách se dá udržet pořádek, jen je potřeba si v tom udělat systém a ten dodržovat, aby vám jejich množství nepřetékalo každý den přes hlavu.
O tom, že děti potřebují ke svému vývoji různorodé hračky, není sporu. Často se však stává, že jich mají nadbytek a ve výsledku si neumí vybrat, s čím si hrát, nic je nebaví a hraček si neváží. Určitě to znáte, hračky nemusíte nutně kupovat pouze vy jako rodiče, ale spoustu jich děti dostanou od rodinných příslušníků, přátel, případně je podědí po starších dětech v rodině. Nadbytek podnětů, hraček, je pro dítě nevhodný, stejně tak jako jejich nedostatek.
Pokud jste již v situaci, že máte doma hromady hraček, je dobré jejich množství snížit. Napomůže to nejen lepšímu vývoji vašich dětí, ale také udržení pořádku ve vaší domácnosti. Hračky můžete vytřídit, ty co jsou rozbité, zkusit opravit nebo vyhodit, pokud možno, do tříděného odpadu. Ty, z kterých vaše děti již odrostly, můžete darovat na charitu nebo známým s menšími dětmi.
Z těch, co zůstanou, některé vyberte, schovejte do krabice a dejte na měsíc, či dva mimo dohled dětí. Zredukujete tím množství aktuálně používaných hraček, aniž byste se jich museli radikálně zbavit. Po čase je jednoduše vyndejte a vyměňte s těmi, se kterými si děti aktuálně hrály, ty zase schovejte na nějaký čas do krabice. Tento postup je účinný u malých dětí, kdy je znovu vytažené hračky vždy ohromí a udělají radost, jako by byly nové. Děti budou nadšené a vydrží si s nimi déle hrát. Lépe tak upoutáte jejich pozornost, aniž byste museli utrácet stovky peněz za nové hračky a vymýšlet, kam je posléze doma dáte.
Další možný způsob, jak zredukovat a obměňovat hračky, je jejich výměna s kamarádkou, která má podobně staré děti jako vy. Vyberte část hraček, které je vaše dítko ochotné zapůjčit a na oplátku dostanete jiné, méně okoukané od vaší kamarádky. Je důležité o tom s dětmi mluvit a situaci jim vysvětlit, připravit je na to, co je čeká. Děti mohou někdy klamat, ale věřte, že jsou schopné to pochopit. “Nové” hračky jim mohou být velkou motivací. Zdůrazňujte ale, že jde jen o půjčení a musíte je vrátit. Díky tomuhle systému nebudete muset tak často kupovat hračky nové a neustále tak navyšovat jejich počet v domácnosti.
Je samozřejmé, že jim nebudete brát a schovávat jejich oblíbené hračky, ty jim ponechejte. Na výměnu vybírejte hračky neutrální, ke kterým děti nemají silný citový vztah a nehrozí, že negativně ovlivníte jejich psychický vývoj.
Menší počet hraček znamená méně nepořádku, méně času stráveného uklízením a méně utracených peněz. Hračky se vám budou lépe skladovat a hned jste o krůček blíže k minimalistické domácnosti. Peníze, které se vám podaří ušetřit tím, že nekupujete neustále nové a nové hračky, můžete investovat do zážitků, které jsou pro vás a vaše děti stejně důležité jako hračky, se kterými si hrají. Můžete vyrazit do ZOO, na kurz plavání nebo do zábavního centra pro děti, což vaše ratolesti jistě ocení.