Gleid
Gleidshop
Sexy vlny difuzérem?
It's never too late

Farmakologické ukončení těhotenství

Ukončení těhotenství je ožehavé téma. Vzhledem velkému k množství dotazů, právě ohledně ukončení těhotenství, nám paní Mgr. Alena Valová napsala tento článek.
pixabay.com

 

„Jste těhotná." říká gynekolog...

 

„Ach, to snad ne, to nebylo v plánu!reaguje žena.

 

I toto sdělení jsme některá z nás mohla zažít. Směsice pocitů a všehochuť emocí nás pohltí. Co si nyní počít? Co mám dělat?

 

V naší společnosti ve 21. století dle statistik enormně přibývá párů, kde se nedaří početí děťátka. Důvody jsou různé, od civilizačních počínaje po medicínské konče. Tudíž se narození miminka jeví, a opravdu i je, velká radost a zázrak, neboť stále přetrvává jako klasický tradiční model úplné rodiny s funkčním a pravým smyslem. I rodina jako instituce prodělává velkou renesanci. Do popředí se dostává formální svazek uzavřený tradičním i úředním postupem, a to nejen coby statistická veličina, ale opravdový smysl funkce rodiny se vrací zpět ke kořenům. Pro sociology a demografy je dnešní pojetí rodiny v krizi, proto nesmírně vítají tuto renesanci a velmi kladně hodnotí měnící se směr vývoje k pravým kořenům.

 

K rodině nevyhnutelně patří i plánování dětí a kariéry. O tomto tématu jsem se již jednou před časem rozepsala, a to celkem rozvitě. S tímto úzce souvisí i výchova dětí ve škole, etické a mravní ohledy mladistvých, výchova k rodičovství, již od útlého věku se každé dítě má možnost seznámit prostřednictvím školských zařízení a výchovy v rodině s citlivým tématem, jako je otěhotnění, zodpovědnost, antikoncepce, výchova k rodičovství, plánování studia a rodiny atd. Vše vždy pod bedlivým dohledem odborníka, pedagoga, ale i knih, médií, vrstevníků, známých nebo internetu.

Je potřeba se nevyhýbat žádnému z témat, vědomě to neoddalovat, nebagatelizovat, poučovat s citem a porozuměním, které snadno pochopí i naše děti a mládež.

 

Je to preventivní opatření, těch může být dost a dost. Přesto se nám v životě nevyhnou a stávají skutečnosti, kterým se nezabrání, byť prevence na nás číhá na každém rohu. Ať uděláme cokoliv, potkáme se tváří v tvář zklamání, stresu, smutku, nemoci, zkrátka někdy v životě musíme řešit takové negativní skutečnosti, i to je život, byť chceme jen to kladné a pozitivní. Ovšem nebýt „špatných" zkušeností, neumíme si vážit „dobrých" věcí, řečeno filozoficky.

 

Právě tady bych chtěla mluvit o neplánovaném otěhotnění, byť je dnes těhotenství bráno jako zázrak, jsou i situace, kdy tento dobře míněný zázrak naopak přinese zklamání, pláč, změny, řadu reakcí a nedorozumění, jak vzniklou situaci řešit. Možností je samozřejmě více, nejdůležitější je ujasnit si, zda těhotenství bude řešeno narozením či nikoliv. To je v podstatě zásadní krok, kdy se pak cesty rozdělují.

 

Známe či máme povědomí například o babyboxech, které jsou součástí nemocnic. Zakladatel pan Ludvík Hess dobře mínil řešit situaci těhotných žen, které otěhotní a nemohou se z jakýchkoliv důvodů starat o dítě. Babyboxy mají své příznivce i odpůrce, mám v plánu o babyboxech jednou napsat mnohem více.

 

Někdy ovšem dochází k situaci, kdy je třeba přijmout rozhodnutí, které si každá žena nejraději uchovává sama pro sebe, a to je umělé ukončení těhotenství.
Je to psychologický proces, který je náročný a nelze nic paušalizovat ani kritizovat, za svá rozhodnutí bereme zodpovědnost a je třeba ctít svobodu a soukromí každého z nás. Všechno má své důvody, rozhodnut se si vyžaduje velkou odvahu a my ženy jsme velké hrdinky. Možností se dnes nabízí opravdu mnoho, od invazivních metod po neinvazivní, je to čistě lékařská záležitost a záležitost domluvy.

 

I přesto bych se ráda zmínila o jedné metodě ukončení  těhotenství, a sice tzv. farmakologické  ukončení  těhotenství,  která je již ve světě známa řadu let. V západní Evropě / Francie / je známa od roku 1998.  Je to metoda (do dnešních dnů „vypilovaná téměř k dokonalosti") podání tabletek s určitou dávkou hormonů, v přesně stanovém časovém harmonogramu, které navodí ukončení těhotenství v podobě krvácení. To se velmi podobá menstruačnímu krvácení, může být silnější, delší, nebo také ne, je to individuální. Tato metoda prošla mnoha testy a vývojem, na americkém kontinentě jsou až tak daleko, že lze tabletky zakoupit v lékárnách. U nás je rovněž tato metoda k dispozici, a to pouze v nabídce nemocnic na gynekologických pracovištích.
Je totiž přesně sledovaná, byť se jedná o formu ambulantního vyšetření, kontrolovaná a s kompletním gynekologickým servisem v určitém časovém úseku. Nesporně skýtá velké výhody, které žena ocení, a to především v podobě ambulantní formy a formy výkonu, který není invazivní neboli chirurgický, a tím výrazně snižuje možné komplikace, které by mohly v budoucnosti ovlivnit další početí. Tyto atributy jsou ve chvíli, která pro ženu může být nebo dokonce  je  traumatická, jakýmsi uklidněním. Všechny situace jsou řešitelné, stačí se jen podělit o své „bolesti".
Nechť je jich stále méně a méně. 

 

Na závěr bych chtěla všem ženám, dívkám i babičkám popřát, aby se vám život dařil, velkou náruč radosti a úsměvů na vašich tvářích, protože vám to takto prostě sluší a svět je opravdu veselejší při pohledu na vás!                                 

 

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Podobné články
Na krásný domov má nárok každý, bez ohledu na příjmy a sociální zařazení a za druhé, že čím nižší rozpočet člověk má, tím víc potřebuje před rekonstrukcí přesný plán. Každá rada má pro něj o to větší cenu.
30.4.2016

Lidé, kteří ovládají strategii Života v přítomnosti, odhalili věčné tajemství člověčího štěstí. Je ukryto jen ve dvou slovech. ŽÁDNÁ OČEKÁVÁNÍ! Vypadá to jednoduše, pro někoho možná odpudivě, ale je to jedna z nejpravdivějších premis života, na jakou mohli lidé přijít.

21.12.2018
Zatímco egyptské pyramidy jsou známým a permanentně fascinujícím fenoménem, málokdo dnes ví o existenci čínských pyramid. Kniha archeoastronoma Jaroslava Klokočníka, kterou vydalo nakladatelství Academia, nám alespoň z části umožňuje nahlédnout do skrytu tajemství, kterým jsou čínské pyramidy záhadně obklopeny.
14.8.2017
Mnozí z nás vyráží o prázdninách za hranice České republiky. Na co si dát pozor, abychom se nevrátili s finanční ztrátou?
11.7.2016
Vyhledávání
Překvapení pro vás
O nás
Otestovali jsme pro vás
Najdete nás na Facebooku