Občanský průkaz je velice univerzální doklad. Lze díky němu vyřídit mnoho věcí, od půjčky až po objednávky, důležité změny a pokuty. Ztráty občanského průkazu se děsí většina z nás. Pokud dojde k jeho ztrátě, tak nás to může dostat doslova na mizinu.
Ke ztrátě osobních dokladů může dojít kdekoliv.
Zapomeneme peněženku v obchodě, na poště, může nám vypadnout z kapsy na autobusové zastávce, ale můžeme se také stát obětí kapsářů, kterých je víc než dost. Otázkou zůstává, co se děje po odcizení?
Občanský průkaz lze zneužít mnoha způsoby.
Jedním z nejčastějších způsobů je zneužití, kdy zloděj využije dokladu k tomu, aby získal půjčku. Banky jsou mnohdy pro zloděje riskantní, jelikož jsou vybaveny kamerovým systémem a také proto, že často vyžadují i doložení příjmů. Dokonce ani to často nebrání zlodějům půjčky využít. Mnoho dokladů falzifikují a půjčky často dosáhnou. Během jediného dne dokáže takový zlodějíček navštívit až desítky bankovních i nebankovních institucí.
Nejhorší případy se nestávají pouze v případě půjček.
Mnohem hůře dopadají občané, kteří přijdou o občanský průkaz, který zloděj využije jiným způsobem. A to třeba tak, že jezdí na černo. Černý pasažér tak předloží občanský průkaz okradeného u revizora a na něj pak bude čekat pokuta. Jelikož poškozený o pokutě neví, za několik let se mnohdy navýší tato částka až na stovky tisíc korun a poškozený je na tuto částku upozorněn až exekutorem.
Jak se bránit?
Existuje jen jeden způsob - co nejrychleji po zjištění ztrátu nahlásit. A to nejdéle do 15 dní na příslušném městském nebo obecním úřadě, případně na policii. Doporučené je ovšem nahlásit ztrátu okamžitě. Po nahlášení ztráty dojde ke zrušení dokladu a ztracený, či ukradený doklad už nebude dále platný.