1. Vatové odličovací tamponky nahrazuji pratelnými z bavlny
Používám pratelné odličovací tamponky z bavlny. Často mi vatové tamponky při odličování podráždily oči nebo pouštěly vatová vlákna. Bavlněné jsou oproti tomu velmi měkké, příjemné na dotyk a nikdy se nevypotřebují.
2. Nerezová brčka místo plastových a vlastní kelímky
Místo plastových brček vlastním nerezová. Většinou je zakoupíte spolu s kartáčkem k jejich řádnému vyčištění. Dále se snažím vyhnout kupování nápojů v plastových kelímkách. Pokud vím, že půjdu na nějakou akci, festival či trhy, kde bude stánkový prodej, snažím se s sebou brát vlastní kelímek, hrneček nebo skleničku.
3. Místo balené vody piji tu z kohoutku
Máme to štěstí, že je u nás přístup k pitné vodě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a proto balenou vodu kupuji opravdu jen v případech nejvyšší nouze. Jinak se vždy snažím mít u sebe svou láhev s vodou, kterou používám pořád dokola a pomáhá mi dodržovat zdravý pitný režim.
4. Šťávu, sirupy a ochucovadla vystřídalo ovoce, lístky meduňky apod.
Když jsem byla malá, šťáva tvořila jasnou položku nákupního seznamu. Avšak dnes byste ji v mém košíku opravdu nenašli. Je mnohem jednodušší přidat do vody čerstvou šťávu z citronu, lístky meduňky či pár kousků ovoce. A navíc jako bonus nekonzumujete všechen ten přidaný cukr. A to se vyplatí!
5. Pořídila jsem kuchyňské náčiní vhodnějšího materiálu
Snažím se mít veškeré kuchyňské náčiní dřevěné či nerezové a vyvarovat se plastového. Je pravda, že například takovou gumovou stěrku ničím moc nenahradíte, avšak jedna výjimka jen potvrzuje pravidlo.
6. Papírové kuchyňské ubrousky jsou zbytečné
Tato věc v naší domácnosti nikdy nebyla zvykem. Vždy jsme v kuchyni používali jen pratelné látkové utěrky. Tímto stylem hodlám pokračovat i nadále.
7. Oblečení nakupuji chytřeji
Přišla jsem na to, že si vystačím opravdu s málem a větší množství oblečení mě naopak stresuje. Proto se snažím pečlivě vybírat, než si něco pořídím, a zvažuji, zda to opravdu potřebuji a unosím to. Také upřednostňuji nákupy z druhé ruky, "sekáčů" či od lokálních výrobců.
8. Internet zastínil časopisy
V dětství jsem utrácela své cenné kapesné asi hlavně za časopisy. Mezi dnešní mládeží už to naštěstí tolik trendy není. Nyní mi leží na půdě stohy Top Dívek a čekají na svůj osud, asi ne moc pěkný. Dnes už vše můžeme nalézt online. A to je velká výhoda.
9. Jízdenky online jsou ekologičtější verzí papírových
Stejně tak papírové jízdenky na vlak jsem vyměnila za jejich online verzi. Šetří se tím nejen příroda, ale i váš čas a nervy. Navíc je jejich nákup díky různým aplikacím velmi jednoduchý, intuitivní a vše si v klidu navolíte tak, jak potřebujete.
10. Ubrusy nejsou potřebné
Já sama jsem nikdy nebyla velkým fanouškem ubrusů, ať už těch látkových či plastových. Přijdou mi zbytečné, překáží a navíc je pod nimi většinou ukryt krásný dřevěný stůl.
To je pár z věcí, které (už) nekupuji. Cesta za uzdravením naší planety je dlouhá a náročná, avšak vězme, že každodenní skutky každého z nás se počítají a že společně dokážeme opravdu mnoho. Je to o pomalém postupu, růstu, vzdělávání se, hledání nových způsobů, zavádění nových návyků do života, ale opravdu to stojí za to. Nebuďme slepí a nevzdávejme se. Má to smysl.