Z praxe vím, tedy z vyprávění klientů a známých, že návštěvy u lékařů mnohdy neprobíhají osobně a historky o tom, že se na ně doktor ani nepodíval a nepopovídal si s nimi, bohužel převládají. Kadeřníci nemůžou nahradit doktory, a pokud jde o vážné, náhlé a neodůvodnitelné padání vlasů, vždy je tam rozhodně pošleme. To platí hlavně u žen, ale i muži nejsou výjimkou. Žijeme ve stresu, a jak říká jedna moje známá: Tělo je velice chytré, když začne v těle něco stagnovat, začne být nemocné, energii si tělo ponechá pro životně důležité orgány a nedá ji například právě vlasové cibulce. To je ta lepší varianta přeci!
Jako kadeřnice s mnoholetou praxí se vám pokusím předat pár informací, a jde mi vždy o to:
- 1. Uklidnit klienta, klientku, protože když padají vlasy, je to pro ně stres, a protože mnohdy padání vlasů právě stres zavinil, je to potom stres na druhou.
- 2. Dát jim chuť něco s tím dělat, něco změnit, motivovat je k činnosti a ne k poraženeckému postoji.
- 3. Když je to geneticky dané, vysvětlit, co ještě mohou dělat. Vysvětlit jim, proč a navnadit na smíření (zejména u mužů) nebo najít alternativy (především u žen).
Co slýchám od klientů?
1. „Pořád mi padají vlasy!"
Tak to je v pořádku – denně má vypadnout 70-100 vlasů. I to není zanedbatelné množství a my vlasy nacházíme hlavně v kartáčích, v koupelně a v odpadu sprcháče.
2. „Koupím si zázračný produkt a hned mi začnou růst vlasy."
Z plešatých míst vlasy nikdy nevyrostou – aneb věřte vlastnímu rozumu. Pokud se (nejlépe lupou) důkladně podíváte na pokožku holé hlavy a uvidíte jenom hladkou kůži bez pórů – tam už nikdy vlas neporoste.
3. „Půjdu na transplantaci vlasů."
Ano, pokud máte dost vlasů v temenní části hlavy, proč ne, ale o tom rozhodují odborní lékaři. Transplantace cizích vlasů – celý život byste museli jíst prášky pro oslabení imunity, protože tělo je chytré – co tam nepatří, má chuť odloučit.
4. „To nemá cenu, budu určitě plešatý, plešatá."
Ale má! Může jít o dispozice a genetiku, to je pravda, ale je to také často momentální stav hormonální nerovnováhy. Ta vede k nedostatečnému vyživení vlasové cibulky vlásečnicemi, k neprostupnosti, "ztuhnutí" tkáně, ve které je vlas zasazen (snažím se to přirovnat k rostlině, která nemá dostatek vláhy, je v tvrdé, vyschlé půdě, kterou nikdo nezalévá a nekypří - tohle docela zabírá). Vlas je tak vytlačován k povrchu a zkrátí se fáze mezi růstem a vypadnutím. Má tak smysl přihnojit, zkypřit a zalít. Vlasovou pokožku a i zevnitř - do tělíčka! Selen, zinek, vitamíny B, vitamín C, nejlépe žádný stres, dobrý spánek a čistou mysl. Ty poslední 3 ale nenajdeme v žádné lahvičce, já vím.
Produkty proti padání vlasů potom obsahují (tedy ne všechny) opravdu účinné látky (kofein, aminexil, peptidy..vitamíny..), prostě to, co umí "bojovat" proti tomu, co tvoří v tuhle chvíli tělo. Je to taková přetahovaná - kdo z koho.
U žen je velká pravděpodobnost, že se vše spraví, setkala jsem se jenom s několika výjimkami, kdy to souviselo s opravdu zdravotními komplikacemi a došlo k nevratným změnám. Znám i muže, kteří si nechali poradit a zlepšili si kvalitu vlasů díky prevenci a pravidelnému používání tonik a šamponů. Jasně, že znám i ty, kde zvítězila příroda, vždyť testosteron, který je původcem, je pro chlapy typický!
A co myslíte, jsou vlasy na mužských to podstatné?