Ingredience:
- 1/2 lžičky soli
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 2 lžičky vanilkového cukru
- 2 vejce
- 200ml hustého bílého jogurtu
- 200ml plnotučného mléka
- 180g celozrnné špaldové mouky
- 1 lžíce přepuštěného másla Ghí nebo řepkový olej (na smažení)
- rakytníkový sirup, nebo podle chuti marmeládu, čokoládu,...
Postup přípravy:
Mouku smícháme s cukrem, práškem do pečiva a solí. Ve větší misce smícháme mléko s jogurtem, vejci a postupně přisypeme sypkou směs. Jakmile máme těsto dokonale hladké, necháme jej 5 minut odpočinout. Pokud se vám zdá těsto hodně husté, přidejte trochu mléka. Můžeme začít smažit. Podáváme zalité rakytníkovým sirupem a dozdobíme ovocem.
Máslo Ghí
Přepuštěné máslo Ghí se připravuje pomalým rozehříváním másla, kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200-250°C) než původní máslo (150-180°C) a mnohem delší trvanlivost i mimo lednici.
Základní postup přípravy: Máslo nakrájejte na kostky a zahřívejte ve velkém hrnci na středním stupni, dokud se nezačne vařit. Když na povrch vyplave bílá pěna, snižte přívod tepla tak, aby se máslo slabě vařilo. Postupně odstraňujte sražené kousky a pěnu, která se hromadí na povrchu. Buďte opatrní, aby se Ghí nepřipálilo. Když se máslo vaří příliš dlouho a při vysoké teplotě, ztmavne a dostane nežádoucí zápach, mělo by být nazlátlé a průzračně čisté. U rozehřívání 500g másla bude proces přepuštění trvat přibližně 30-40minut. Nakonec opatrně přilijte přes kávový filtr, plátno nebo ubrousek a nezakryté ho nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pěnu sebranou z povrchu a sražené kousky můžete použít do těst, při vaření zeleniny a polévek.
Špaldová mouka
Špaldová mouka tedy pšenice špalda, je jednou z nejstarších lidmi pěstovaných obilnin. Je považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vyznačuje se jemnou oříškovou příchutí a velmi dobře kyne. Špalda je lehce stravitelná a má mnohem nižší toxicitu pro alergické jedince, proto ji mohou lidé s alergií na pšenici. Nesmíme si ovšem plést alergii na pšenici s celiakií. Špalda není bezlepková.