Kontaktní čočky - umíte se o ně správně postarat?

Pokud máte vadu zraku a nechcete nosit brýle, je tu elegantní řešení, a to kontaktní čočky. Ovšem o ty je třeba se správně a důkladně starat. Pan Žilka nám napsal tento velice přínosný článek.

Obrázek: 19ca3b4e8b100665365561bf02ae0c025bc512dc
Zdroj: pixabay.com

 Kontaktní čočky představují jednu z možností, jak korigovat zrakovou vadu. Materiály pro výrobu měkkých kontaktních čoček i výroba sama prodělaly od svého počátku do současnosti řadu změn, které přináší uživatelům možnost korekce celého spektra běžných zrakových vad. To vše při poměrně vysokém komfortu nošení. Kontaktní čočka koriguje myopii (krátkozrakost), hypermetropii (dalekozrakost) nebo astigmatismus.

Ve věku 40 let + se zrakové potíže kombinují s potížemi na čtení. Tento problém lze řešit multifokálními kontaktními  čočkami.

Výběr kontaktních čoček patří do kompetence očního specialisty optometristy, který vybere vhodné čočky a naučí vás manipulaci s nimi a doporučí vám vhodnou péči.

Předpokladem úspěšného užívání kontaktních čoček je jejich pravidelná výměna podle doby užívání stanovené výrobcem. Z 99% jde o čočky určené na plánovanou výměnu. Jde o čočky jednodenní, čtrnáctidenní a měsíční. Nejbezpečnější jsou čočky jednodenní, protože vždy použijeme sterilní produkt.

O kontaktní čočky se musíme řádně starat

Pokud nedodržujeme pravidla nošení kontaktních čoček, zvyšujeme riziko výskytu bakterií v oku a poté může následovat závažné onemocnění očí.

Odborná veřejnost ví, že každý druhý nositel kontaktních čoček má zdravotní problémy se svým zrakem. Protože se chová se nesprávně. 

  • 85 % lidí nechodí na pravidelné prohlídky 
  • 70% lidí nosí čočky déle, než je doporučeno
  • 45% lidí si před aplikací nemyje ruce!
  • 79% lidí v čočkách spí
  • a nemalé procento lidí v nich i plave

Kontaktní čočky jistě nabízí skvělou možnost vidět bez brýlí, ale každý nositel by měl mít i brýle s aktuálními dioptrickými hodnotami pro případy, kdy použití kontaktních čoček není možné. 

Aby bylo nošení bezpečné, uvedu několik pravidel pro nošení kontaktních čoček.

  • Před každou manipulací s čočkami je třeba mít řádně omyté a osušené ruce.

  • Nikdy neoplachujte a nečistěte čočky vodou (z kohoutku, balenou), vždy jen roztokem určeným na kontaktní čočky.
  • Čočky by v roztoku měly setrvat minimálně šest hodin, aby dezinfekce mohla správně účinkovat.
  • Po vyjmutí čoček z pouzdra použitý roztok vylijte a nechte pouzdro vyschnout, poté zavřete. Nikdy nedávejte čočky do roztoku z předešlého dne.
  • Při vkládání čoček do pouzdra dbejte na to, aby byly zcela ponořeny.
  • Víte, že byste měli čistit i své pouzdro na kontaktní čočky? Vždy použijte víceúčelový roztok na kontaktní čočky a pouzdro vypláchněte čistým roztokem. S každým nově načatým roztokem vyměňte i pouzdro a staré vyhoďte.
  • Výrobce garantuje bezpečné a zdravé nošení čoček jen po uvedenou dobu nošení, ne déle. Pokud máte kontaktní čočky s periodou výměny jeden měsíc, tato doba se počítá od otevření originálního blistru a běží, i když čočky nepoužíváte. Po uplynutí měsíce je nutné čočky vyhodit a začít používat nový pár.
  • I když máte čočky s UV filtrem, je nutné pro ochranu očí a jejich okolí nosit sluneční brýle.
  • S kontaktními čočkami pro výměnu delší než jeden den se nekoupejte ani nesprchujte. Nejsou vhodné ani na plavání (bazén, rybník i moře), vodní sporty a pobyt v páře. Hrozí riziko mikrobiální infekce, která vážně ohrožuje oči. Ke koupání a vodním sportům jsou vhodné jednodenní čočky, které je ideální hned po skončení vyjmout a vyhodit.
  • Čočky nejsou vhodné při cestování letadlem, zejména na deších trasách, protože v suchém vzduchu rychle vysychají a jsou nepříjemné. Relativní vlhkost vzduchu v letadle se pohybuje kolem 20%, přičemž optimální hodnoty jsou v místnostech 40 - 60%.

Pro dámy

  • Pozor na řasenky s prodlužujícím efektem. Řasenky často obsahují prodlužující chloupky, které rády opadávají, tím znečišťují kontaktní čočky v očích a způsobují nositelkám nekomfort při nošení čoček.
  • Kontaktní čočky se nasazují před nalíčením a před odličováním je potřeba nejprve vyjmout čočky z očí.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 86cbbcd37843a386fdf015c6fe16b6ceb6152f3b
Obrázek: 3f02681e5ab1cebe88bfea7cac8b4a6a2a875435
Obrázek: 6b83e1cedd6dd9f3a64580c409f2784bcf97e7eb
Obrázek: d1053f9477ceae0b6a485b08aba4b341915185ee
Obrázek: b89ff617dcdf894c85710b632283ff30885df8e2