Vánoční stoly světa: Co se jí jinde a kde Vánoce nenajdete?

Vánoční stoly se liší po celém světě, každý stát má své tradiční pokrmy a zvyky, které vytváří specifickou atmosféru. Naším tradičním jídlem na Štědrý večer je smažený kapr s bramborovým salátem, rybí polévka a vánoční cukroví, jako perníčky, linecké a vanilkové rohlíčky a na stole nechybí vánočka.

vanoce-ve-svete
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva


Jak vypadají Vánoční stoly ve světě a kde se vůbec Vánoce neslaví?

Vánoční stoly se liší po celém světě, každý stát má své tradiční pokrmy a zvyky, které vytváří specifickou atmosféru. Naším tradičním jídlem na Štědrý večer je smažený kapr s bramborovým salátem, rybí polévka a vánoční cukroví, jako perníčky, linecké a vanilkové rohlíčky a na stole nechybí vánočka.

 

A jak to mají naši sousedé?

V Polsku se dodržuje tradice 12 půlnočních jídel, které symbolizují 12 apoštolů. Na vánočním stole se podává například ryba, polévka z červené řepy nebo houbová polévka, pirohy plněné zelím a houbami a zelňačka. Často se pije kompot z vařeného sušeného ovoce. Stůl se také zdobí oplatkou zvanou oplatek, kterou si členové rodiny lámou a navzájem přejí zdraví a štěstí.

V Německu mohou vánoční tradice a jídla záviset na regionu. Často se podává pečená husa s červeným zelím, bramborovými knedlíky nebo bramborovým salátem. Oblíbené jsou i klobásy s kyselým zelím nebo raclette (rozpuštěný sýr). Jako dezert se podává štola, tradiční německý vánoční chlebíček s rozinkami a oříšky.

Ve Švédsku se vánoční hostina jmenuje julbord a připomíná bufet, kde je mnoho různých pokrmů. Tradičně se servíruje šunka, nakládaný sleď, masové kuličky, játrová paštika, uzený losos a různé sýry. Jako dezert je oblíbená rýžová kaše s mandlí, která přináší štěstí tomu, kdo ji najde. Oblíbený nápoj je pak julmust, což je sladký, tmavý, nealkoholický nápoj podobný pivu nebo kořenovému pivu. I když nejde o jídlo, váže se k Vánocům a je zvláštností švédské kultury.

Francouzský vánoční stůl se liší podle regionů, ale obvykle zahrnuje pečenou kachnu, husu, nebo krocaní maso, často s kaštanovou nádivkou. Různé druhy sýra a francouzská vína jsou také běžnou součástí hostiny. Jako dezert je typické vánoční poleno bûche de Noël – roláda s krémem, která má tvar polena.

Itálii se vánoční jídla liší také podle regionů. Na jihu je oblíbené rybí menu, například humr nebo smažené olihně, zatímco na severu mohou podávat lasagne, tortellini nebo jiné těstoviny. Dezertem bývá panettone, měkká bábovka s kandovaným ovocem a oříšky, nebo pandoro, který se servíruje se sladkým krémem. V některých částech Francie se o Vánocích podávají pošírované hrušky které se pomalu vaří ve směsi červeného vína, cukru a koření, což jim dodává tmavě červenou barvu a aromatickou chuť.

Británii je hlavním jídlem pečený krocan s nádivkou, omáčkou z brusinek a opečenými bramborami. Tradiční příloha je také růžičková kapusta nebo další pečená zelenina. Oblíbeným dezertem je vánoční pudink plný sušeného ovoce a oříšků, který se zapaluje, aby se přineslo štěstí.

Ve Španělsku se na Vánoce podává často pečené jehněčí nebo vepřové maso, mořské plody a tapas. Dezertem je turrón, sladká pochoutka podobná nugátu, vyrobená z mandlí, medu a vaječných bílků, nebo polvorones, což jsou drobné sušenky z mandlí.
 

Obrázek: vanoce-ve-svete-amerika
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva


Ve Spojených státech se na vánoční večeři často podává pečený krocan nebo šunka, bramborová kaše, brusinková omáčka a různé druhy zeleniny. V některých rodinách jsou populární sladké brambory nebo sladká kukuřičná kaše. Dezerty se liší, ale častý je dýňový nebo jablečný koláč.

V některých indických rodinách se na Vánoce podává kořeněné jídlo jako vindaloo nebo biryani, tyto pokrmy jsou plné chutí a zahrnují často kousky masa v kořeněné omáčce.

Grónsku se o Vánocích někdy podává kiviak – pokrm, který se připravuje fermentací. Malé mořské ptáky zvané alkouni se nasolí, zabalí do tulení kůže, a poté se několik měsíců nechávají fermentovat pod kamením. Jídlo má intenzivní chuť i vůni, s tím bychom pravděpodobně problém.

V některých islandských rodinách je na Vánoce tradicí jíst fermentovanou rejnoky (hakarl), což je fermentovaná ryba se silným zápachem čpavku. Tento pokrm je sice typičtější pro zimní slunovrat, ale někdy se objevuje i na vánočním stole, především u rodin, které dbají na staré severské tradice.

Dánsku se často podává pečená kachna nebo vepřová pečeně (flæskesteg) s křupavou kůrkou. Kachna bývá naplněna sušeným ovocem, jako jsou jablka a švestky. Někdy se podává husa nebo krůta. Maso jes malými brambory obalené v karamelu. A Risalamande, rýžový pudink smíchaný se šlehačkou a mandlemi, který se podává s teplou višňovou omáčkou. Podle tradice se do pudinku schová celá mandle, a kdo ji najde, vyhrává malou cenu. 

Rusku mají svátky trochu jinak, podle pravoslavnému kalendáře. N stole se objevuje Kutja, sladká kaše vyrobená z pšenice nebo rýže s medem, mákem, rozinkami a ořechy. Tradiční ruské palačinky, tzv. Bliny s různými přílohami, jako je med, zakysaná smetana nebo džem, také plněné masem nebo sýrem. Často podává pečená nebo vařená ryba, obvykle losos nebo jeseter, a různé pokrmy z brambor, hub a zelí. Salát Olivier, podobný západnímu bramborovému salátu, je velmi oblíbený po celé ruské vánoční období. 

Rumunská vánoční hostina je bohatá a různorodá, jedním z nejtradičnějších vánočních jídel jsou sarmale – závitky z kysaného zelí plněné směsí mletého masa, rýže, cibule a koření. Vánoční polévka ciorbă de perişoare, kyselá polévka s masovými knedlíčky. Tak Cozonac je sladký vánoční koláč, podobný vánočce, který se připravuje z kynutého těsta a tradičně se plní ořechovou, kakaovou nebo makovou náplní.

V některých částech Jižní Afriky se během Vánoc konzumují smažení housenky, konkrétně housenky můry Gonimbrasia belina, známé také jako mopane worms. Jsou považovány za pochoutku s vysokým obsahem bílkovin.

Japonsku není tradiční vánoční pokrm, ale díky úspěšné marketingové kampani si mnohé japonské rodiny na Vánoce objednávají KFC (Kentucky Fried Chicken). Tento zvyk vznikl v 70. letech, když KFC propagovalo Vánoce jako „čas pro kuřecí maso“, což se rychle ujalo a stalo se z toho vánoční tradice.
 

Obrázek: vanoce-v-asii
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva


Kde se tedy ještě jako u nás na stole objeví kapr?

I na Slovensku je smažený kapr běžným vánočním jídlem. Stejně jako v Česku se podává s bramborovým salátem a často se k němu přidává i rybí polévka nebo zelňačka. V Polsku je kapr rovněž tradičním vánočním jídlem, ale bývá připravován různými způsoby. Někdy se podává i na studeno v rosolu (želé) nebo dušený. V Německu, zejména v Bavorsku a Sasku, se tradice vánočního kapra udržuje. Obvykle je servírován vařený nebo pečený a podává se se zeleninou nebo bramborami a o v Rakousku, zejména ve venkovských oblastech, je kapr oblíbený, tradičně se podává v podobě rybí polévky, vařený nebo smažený. Ale v Maďarsku je kapr běžně součástí vánočního stolu, často se podává jako součást halászlé, což je pikantní rybí polévka z různých druhů ryb včetně kapra, nebo smažený podobně jako v Česku.
 

Víte jaké jsou místa na zemi, kde se Vánoce vůbec neslaví?

Ano, existují země, kde se Vánoce z náboženských, kulturních nebo politických důvodů neslaví, nebo kde jejich oslavy nejsou běžné a někdy ani povolené. Vánoce jsou hlavně křesťanským svátkem, takže v zemích s nízkým počtem křesťanů nebo tam, kde křesťanství nemá hlubokou historii, nemusí být Vánoce oficiálně uznávané. 
 

Například v Severní Koreji nejsou Vánoce uznávány a jakékoliv projevy křesťanské víry jsou přísně kontrolovány nebo zakázány. Křesťanský svátek Vánoce je nahrazen oslavami narození matky bývalého vůdce Kim Čong-ila, což je oficiální státní svátek.

Saúdská Arábie je konzervativní islámskou zemí, kde se přísně dodržují náboženské předpisy a Vánoce nejsou oficiálně uznávány. Oslavy nejsou povoleny a křesťané, kteří zde žijí, slaví Vánoce jen v soukromí. Vánoční výzdoba a dárky nejsou běžně k dostání a bývají dostupné pouze omezeně. To platí i v Afghánistánu, Íránu, Jemenu a Somálsku kde většinu obyvatel tvoří muslimové, tady se běžně Vánoce neslví a neexistují veřejné oslavy. Malá komunita křesťanů si je může připomínat v soukromí.

Bhútán je buddhistická země, kde se Vánoce neslaví. Přestože zde žije velmi malá křesťanská menšina, Vánoce nejsou oficiálním svátkem a nemají v kultuře velký význam. Místní lidé spíše slaví buddhistické svátky a události. I v Tádžikistánu žije několik křesťanských komunit, ale Vánoce se veřejně neslaví a projevovat veřejně křesťanskou víru je omezeno.
 

Ale my si je tady letos zase užijeme! Přejeme bohatý stůl (ať už z našich tradičních jídel nebo jakýkoliv jiných) a pohodové Vánoce s rodinou.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 0657dadcc720e8b04a688e0674307b55024d3491
Obrázek: Je opalování během těhotenství bezpečné?
Obrázek: df2d42cdc9eb35af904b293b2baf41c433bb4153
Obrázek: ffdb0df469f71b953767af86bba5673f0d9dff1e
Obrázek: f412db9b61a0c1eb65f49e16790fcec2de9555f4