Dostali jsme dar, život
Všichni jsme dostali obrovský dar jménem život. Nikdo nevíme, proč tu jsme, kdo nás a tento svět vytvořil nebo jaký existuje smysl bytí. Ať se těmito otázkami zabýváme nebo ne, jedno je jisté – po určitou dobu máme možnost žít v našich tělech a dělat, co nás napadne.
Můžeme si plnit přání, reagovat na naše nejniternější potřeby, dělat vše pro to, abychom byli spokojení a líbilo se nám tu. Většinou tušíme, jaké činnosti v nás spouští příjemné pocity a co nás jednoduše baví. Ale ne všichni se tím řídíme z různých důvodů.
V dětství nás formují druzí
Jako malé děti nás formují různé prožitky s dospělými osobami či vrstevníky, sourozenci nebo dětmi ve školce. Rodiče, příbuzní, učitelé, ale i všeobecné mínění společnosti o tom, co bychom měli nebo neměli dělat, o co bychom měli usilovat nebo třeba které vlastnosti člověka jsou cennější nebo druhými preferovanější.
Malý drobeček se vyvíjí a spolu s praktickými dovednostmi, jako jsou chození, vylučování do nočníku, jezení příborem, oblíkání bez pomoci nebo jak si nenatlouct pusinku při hraní, se zároveň učí i plnit očekávání autorit, uzpůsobuje své chování přáním nebo pokynům rodičů nebo aby se zalíbil dětem kolem sebe, aby nebyl sám.
Formování nás limituje
A tak se do budoucna snadno naučíme potlačovat vlastní potřeby, necítíme je nebo je vědomě či nevědomě podceňujeme a neřešíme. Mohou v nás vzniknout z různých důvodů strachy, které nosíme v sobě a reflektujeme skrze druhé lidi nebo situace. A to je ta chvíle, kdy si můžeme vybrat, zda se budeme zabývat osobním rozvojem nebo ne.
I bez něj se dá žít. Mnoho lidí se tím vůbec nezabývá a prostě fungují a pojmům „pracovat na sobě“, „věnovat se osobnímu rozvoji“ nebo „zlepšovat si psychiku“ se spíše ušklíbají a nevěří tomu. Napadne je třeba, že jde o nějaké ezo-praktiky a tuto variantu buď přejdou nebo je znovu ovládne strach různého typu.
Osobní rozvoj dá vašemu životu nový rozměr a smysl
Osobní rozvoj má ale jednu neuvěřitelnou výhodu, kterou pociťuje každý, kdo s ním nějak nakládá. Život má smysl. Filozofování netřeba, protože se díky osobnímu rozvoji učíme chápat souvislosti, vnímat vlastní potřeby, které jsou opravdu naše a ne získané nebo deformované v mládí. Vidíme za oponu, rozumíme tomu, proč se něco děje mimo nás, proč se k nám druzí nějak chovají nebo proč se opakují konkrétní situace stále dokola bez výmluv znějících: „Mám smůlu, někdo si na mě zasedl, je to v druhých lidech, já za nic nemůžu“.
Osobní rozvoj nás učí přijmout zodpovědnost za věci, které se nám v životě dějí, a vzít do vlastních rukou to, co můžeme sami ovlivnit. Z pozice utrápeného člověka se stáváme spokojenější bytostí, která průběžně pracuje na tom, aby se v životě, který má ať chce nebo ne, cítila co nejlépe a měla možnost ovlivnit co nejvíce ve svůj prospěch.