Černý bez je vytrvalý keř, který najdeme prakticky všude ve volné přírodě. Roste nejen na loukách, okrajích lesů, ale i na perifériích měst a na sídlištích. Já osobně jsem si jeden keřík vysadila na zahradě, abych měla dostatek kvalitních květů a později plodů pro vyrábění s dětmi. Jinak také ráda zajdu do volné přírody, kde si bezové květy natrhám. Vždycky ale děti učím, aby trhaly tolik, kolik právě potřebují. Bez černý ustřihujeme nůžkami, abychom keřík zbytečně neponičili a květenství ukládáme do košíčku. A protože víme, že nejsme milovníci bezu jenom my, musíme si dávat pozor na mšice, které se často na bezu vyskytují.
Tento skromný keř je léčivý úplně celý od květů, listů, plodů až po kůru
Na jaře rozzáří okolí bílým květenství, na podzim se ozdobí černofialovými drobnými plody. Plody se nesmějí konzumovat v syrovém stavu. Zdraví jsou prospěšné v malém množství, pokud prošly tepelnou úpravou, jinak mohou vyvolat průjem nebo nevolnost. Keř je považován za původní dřevinu českého venkova.
Připravte si s dětmi kosmatice
Výrobu kosmatic si děti zamilují. Příprava tohoto jídla začíná procházkou, na které společně nastříháme přiměřené množství květů. Bezové květy byste měli umýt a zbavit případného hmyzu. Kosmatice je vlastně osmažený květ bezu. Květ obalujeme v klasickém trojobalu, to znamená mouka, vejce a strouhanka, je to podobné jako, když připravujete řízek, jenom vajíčka více osolíte. Také je možné obalit je ve vaječném těstíčku. Takto připravený květ smažíme na pánvi, kde jsme rozpálili olej nebo sádlo. Jakmile se nám jedna strana osmaží, můžeme ostříhat stopky a kosmatici osmažit z druhé strany. Kosmatice jsou ideální pro kuchařské začátky, usmažené květy doporučuji podávat s bramborem jako lehkou večeři.
Dalším lákadlem pro děti může být výroba sirupu z květů černého bezu
K tomu budete potřebovat cca 15 čerstvých květenství, 2 litry převařené a vychladlé vody na 40 stupňů, 2 kila cukru, šťávu ze čtyř citrónů a dvě polévkové lžíce kyseliny citrónové. Květy opereme ve studené vodě a dáme louhovat do převařené vody ideálně přes noc. Potom výluh přecedíme a zahříváme v hrnci společně s cukrem. Až dojde k rozpuštění cukru přidáme šťávu z citrónu a kyselinu citrónovou. Sirup scedíme a slijeme do skleněných lahviček.
Při výrobě sirupu se může zapojit celá rodina, ať už ve sběru, nebo samotné přípravě. Až děti ochutnají vlastnoručně připravený sirup, jiný už chtít nebudou. Sezóna květů černého bezu trvá maximálně dva týdny. Takže když ho uvidíte kvést, není už na co čekat a můžete se s těmi pustit do výroby a užít si tak hezké chvilky, na které bude vaše rodina vzpomínat celý život.