Na co myslet dopředu a na co rozhodně nezapomenout při plánování svatby?
Kolik měsíců si na plánování svatby vyhradit?
Běžně páry počítají na kompletní organizaci svatby několik měsíců, ideálně rok. Svatbu je však možné poněkud „úsporněji“ naplánovat za přibližně 2 až 3 měsíce.
Termín
Jeden z nejdůležitějších atributů je termín. Ten ovlivní i celkové pojetí svatby, zimní svatbě totiž budete muset přizpůsobit i oblečení.
Hlavní svatební sezóna propuká v létě, vámi vybraná lokace tak už může být beznadějně obsazená, pokud budete příliš váhat. Brát se v jiném ročním období na druhou stranu může být vhodným kompromisem, případně zkuste netrvat na svatbě víkendové.
Rozhodní, kdy se bude událost konat, je zapotřebí současně zavčas prodiskutovat s vašimi nejbližšími, aby si všichni byli schopni udělat volno. Mnozí mohou již s několikaměsíčním předstihem plánovat vlastní dovolenou, například v zahraničí. Je proto důležité, aby vám termín nekolidoval. Řešte proto to pravé datum i právě zmíněný rok dopředu. Až budete mít jasno, zastavte se jej rezervovat na matrice.
Místo
Jak již bylo řečeno, místo i termín spolu souvisí a mnohdy záleží plánování svatby i na tom, co jste se snoubencem schopni „oželet“.
Je-li pro vás důležité brát se například v datum, kdy máte výročí seznámení, nemusíte už trvat na konkrétní lokalitě, obřady se pořádají na celé řadě krásných míst. Pokud jste si naopak vysnili jednu jedinou lokaci, která je značně exponovaná, měli byste počítat s tím, že tu mají klidně i dva roky dopředu plno.
Svatbu lze uspořádat venku i uvnitř, nicméně na „mokrou“ variantu je dobré myslet vždy, počasí při nejlepší vůli naplánovat nemůžete.
Uvědomte si také, že krásné místo vzdálené přes půl republiky bude vyžadovat poměrně složitou logistiku spojenou s dopravou hostů až na místo určení. Vyplatí se vám volit lokalitu vzdálenou maximálně zhruba hodinu a půl cesty.