Tyto cibuloviny jsou rychlené. Sázejí se tak, že horní třetina cibule vyčnívá nad substrát. Rostliny nemusíme přesazovat, většinou jen zapustíme i s květináčem do dekorační nádoby nebo košíčku. V počátku růstů je vhodná nižší teplota, rostliny tolik nevytáhnou za světlem. Po nasazení pupenů mohou být přeneseny do tepla.
Pozor na zálivku!
Důležitá je přiměřená zálivka. Substrát udržujeme mírně vlhký, cibule nesmí stát ve vodě! Voda nesmí přijít do středu rostliny, ani na pupeny, mohlo by dojít k hnilobě. Hnojení nevyžadují. Pro kvalitní kvetení je důležitý dostatek světla, ale ne přímé slunce za oknem. Pozor na sálání tepla z topení, dejte dále od radiátorů.
Hyacinty ve speciálních sklenicích
Můžeme se setkat s hyacinty ve speciálních sklenicích. Do sklenice nalijeme vodu jen tak, aby dosahovala 1cm pod cibuli. Ta postupně pustí kořínky, které do vody prorostou. Takto pěstované rostliny nevyžadují jinou speciální péči ani pobyt ve tmě.
Po odkvětu rostliny odstraníme veškerou nadzemní část, květy i listy. Cibuli necháme zaschnout a uskladníme na suché, chladnější místo. Na podzim můžeme takto uchované cibule vysadit ven na záhon. Nezapomeňte zasadit přibližně 5-10cm do země, aby přes zimu nevymrzly.
Pro rychlení jsou vhodné veškeré jarní cibuloviny. Mezi nejoblíbenější patří hyacinty pro jejich pronikavou vůni a rozsáhlou paletu nových barev. Narcisy si nás získaly pro něžnost drobných květů u druhu téte a téte přeloženo „z očí do očí“, ale nebojte se experimentovat s novými plnokvětými kultivary, které voní. Tulipány asi nikoho neurazí, najdete mezi nimi veliký výběr ve velikosti, tvaru i barvě. Modřence jsou oblíbené pro jejich něžnost v modré, bílé i nově nachové. A pro milovníky sněženek, bledulí a konvalinek mám dobrou zprávu, stávají se stále poptávanějšími, proto je můžete sehnat u svého zahradníka. Samozřejmě nesmíme zapomenout na krokusy, něžné, nekonečně barevné a hlavně hned druhé, kdo nás na jaře přivítá.