Evoluce nám dokazuje každým dnem, jak důmyslné lidské organismy příroda stvořila. Na první pohled to vypadá, že se ženské a mužské tělo liší jen díky reprodukčním orgánům a hormonům, které vytvářejí. Při bližším ohledání ale zjistíme, že život ve společnosti ostatních Homo sapiens, změnil muže a ženy v mnoha zajímavých detailech.
… Na začátku bylo embryo!
Během prvních 6 týdnů jeho života nenajdete žádný znak, který by ani zdaleka připomínal budoucího muže nebo ženu. Zkrátka jsme měsíc a půl úplně stejní. Postupně se začnou objevovat různé odlišnosti, ale když se dítě narodí, stále mají obě pohlaví k sobě velice blízko.
Víte, že každý člověk stráví asi půl hodiny svého života jako jedna buňka?
Dospělí lidé už mohou využívat všechny vymoženosti stále se měnícího organismu. I kdybychom si odmysleli typické pohlavní znaky, které vymezují ženy a muže na první pohled, můžeme najít na jejich tělech mnoho zvláštností, které obě skupiny od sebe odlišují.
Které jsou ty nejzajímavější?
1. Muži vlastní spoustu vysportovaných a vypracovaných svalů. Ale ty ženské obsahují více elastinu, takže jsou mnohem flexibilnější. Díky tomu například, když zavoláte na ženu, otočí jenom hlavu. Muž rotuje celým tělem.
2. Muži mají méně receptorů bolesti. Měli by tedy snášet mnohem lépe jakékoliv násilí na jednotlivé tkáně svého organismu. Ženy však (díky estrogenu) mají vyšší práh bolestivosti. Až 9 krát! Právě proto je jejich doménou přirozený porod.
3. Mužská kůže je dvakrát méně citlivá, mnohem silnější a méně opečovávaná než ta ženská. Hned tři důvody, proč pánové častěji onemocní rakovinou kůže.
4. Mužský mozek vítězí v oblasti levého hippocampu, pomocí něhož mají pánové vynikající prostorovou orientaci. U žen se vyvinul větší frontální a tepmorální kortex. Tipnete si, čeho je sídlem? Řeči!
5. Mužská tělesná teplota je nastavena na nižší level než u žen. Ty přesto trpí mnohem více na studené nohy a ruce.
6. Mužská játra lépe zpracovávají alkohol a léky. Z tohoto důvodu je dávkování obou lidských výdobytků u žen doporučováno v menší míře.
7. Muži mají větší srdce, které bije pomaleji. Ženský tep je o něco rychlejší (78 : 70 tepů/min).
8. Muži dostali do vínku o 43% čichových buněk a 20% chuťových pohárků méně než ženy. Ty také umí rozlišit více druhů sladké chuti a jsou schopny diferencovat až 50 000 různých vůní. V branži superochutnávačů mají mnohem větší zastoupení.
9. Muži zdaleka nedosahují tak vysokých hladin hormonu oxytocinu jako ženy. Něžné polovičky jsou proto přirozeně více připoutány k ostatním lidem a mnohem hůře snášejí samotu.
10. Muži spalují tuky rychleji než ženy, aniž by pro to udělali něco navíc. O celých 6 gramů denně víc! Což jsou třeba 2 jogurty, 1 celé vajíčko, plátek telecího masa, 1 palačinka s tvarohem, 30 dkg krůtí šunky, 4 housky, 1 ledňáček, celá porce hovězí polévky nebo 1 žloutkový věneček.
Víte, že průměrné lidské tělo obsahuje tolik tuku, že byste z něho vyrobili 7 mýdel?
11. Zatímco vlasy rostou oběma pohlavím přibližně stejnou dobu, mužské vousy jsou nejrychleji rostoucím ochlupením lidského těla. Dámy, už vám někdo řekl, že jsou místem s největším osídlením různorodých bakterií na chlapském těle?
12. U mužů se levorukost objevuje častěji než u žen. Pro obě pohlaví platí, že lidé s dominancí používání pravé končetiny se dožívají v průměru o 9 roků více.
13. Muži jsou méně postiženi pocity úzkosti, protože jejich hladiny hormonů (progesteronu, kortizolu a estradiolu) jsou mnohem nižší než ty u žen. Na druhou stranu jsou díky nim ženy schopny intuitivně předvídat různá nebezpečí.
Přežijí ženy a muži rok 3000?
Často slyšíme, že ženy a muži jsou, co se týká psychiky, dvě úplně jiné bytosti, které jako by ani nepatřily do jednoho živočišného druhu. Jejich těla si jsou ale hodně podobná, přes všechny zvláštnosti, o které se postaralo tisíce let, které tu jako lidé trávíme na planetě Zemi. I když se v posledních letech objevují stále více a více zvláštní tendence stírat jednotlivá pohlaví a pohlížet na člověka jako na bezpohlavního tvora, naše anatomie a fyziologie bude vždycky jasným důkazem, že ženy a muži prostě existují, přes všechny podobnosti i rozdíly, které nám příroda nadělila.