Zpříjemněme si sychravé období
U mě začíná toto roční období mými narozeninami a sběrem kaštanů. Jejich oblost a fantastické barvy mě nepřestávají udivovat. Třeba jen pár si jich dát do kapes. Najdeme je tam, když si budeme chtít ruce ohřát. Vzpomeneme si, jak jsme procházeli pod korunami stromů a v trávě hledali ty hnědé poklady. Nebo nasbírat tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Dát je do bavlněného sáčku a vložit jej pod polštář. Podle tradice mají kaštany velkou sílu. Budeme zdraví a žádné zlé síly na nás nemají vliv. Na první jarní den je zakopeme do země. Tím uzemníme i neduhy, které z nás sejmuly. Pro mě znamená podzim i horká čokoláda, svařené víno nebo zapálené svíčky na okně.
Když jsem navštívila před dvěma roky Slovensko, bydlela jsem v Bílých Karpatech. Útočiště jsem našla u jednoho báječného manželského páru, který měl v Karpatech chalupu se salaší a ovcemi. Příležitostně tam pronajímali jeden pokoj. V mysli mi utkvěla koupelna. Byla rozzářená řetězy s malými žárovičkami, kterými osvětlujeme vánoční stromek. Proč nevnést kus vánoční atmosféry do sychravého podzimu? Třeba tak i ten všední den bude sváteční. Abychom se cítili příjemně, uvaříme si i dobré jídlo. O těstovinách se mluví, že nás dokáží zklidnit a navodit dobrou náladu. Oblíbila jsem si farfale, což jsou těstoviny ve tvaru motýlků z tvrdé pšenice. K tomu si uvaříme veganskou omáčku z pečených paprik.
Co potřebujeme na těstoviny s omáčkou z pečených paprik a smetany z kešu?
- 3 červené papriky,
- 1 cibuli,
- 3 stroužky česneku se slupkou,
- 100 g kešu ořechů,
- sůl a pepř,
- lahůdkové droždí,
- olivový olej.
Jak omáčku připravíme?
Kešu ořechy namočíme do studené vody na dvě hodiny. Očistíme a omyjeme papriky. Rozkrojíme je, vyndáme jádřinec a odřízneme stopku. Na plech položíme pečicí papír, který potřeme olivovým olejem. Vyskládáme na něj papriky nakrájené na půlky, cibuli nakrájenou na kolečka a celý česnek ve slupce. Vložíme do trouby a při 200°C pečeme asi půl hodiny. Poté plech vyndáme a slupku z paprik sloupneme.
Kešu ořechy přecedíme, vložíme do mixéru, přilijeme k nim 500 ml vody a rozmixujeme do hladka. Získáme tím smetanu, kterou dáme stranou. Do mixéru vložíme očištěné papriky, česnek bez slupky a cibuli. Rozmixujeme. Směs zjemníme smetanou z kešu ořechů. Vše přemístíme do hrnce a omáčku prohřejeme. Ochutíme solí, pepřem a lahůdkovým droždím. Dále přivedeme k varu, aby se všechny chutě prolnuly. Omáčku smícháme s uvařenými těstovinami a následně posypeme kešu ořechy.
Tip: Ořechy před konzumací namáčíme a vodu, ve které jsme je namáčeli, vyléváme. Namáčení je dobré, aby byly ořechy lépe stravitelné. Do vody se vyplavují látky, které mohou blokovat lepší vstřebatelnost vitamínů a nerostných látek v našem těle.