Stánina mňamka
Recept je asi na 2 porce.
- 1/4 pórku
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 1 střední celer
- kari koření
- kmín celý nebo mletý
- plátek čerstvého zázvoru (cca 3 cm)
- olivový olej
- sůl
- zakysaná smetana
Zeleninu očistíme, pórek nakrájíme a dáme mírně osmahnout na olej. Potom přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu a koření, zázvor nastrouháme. Na mírném oleji restujeme až je vše měkké. Můžeme přidat trošku vody. Na talíř se servíruje se zakysanou smetanou. Kořenová zelenina podporuje pocit zázemí a bezpečí.
Celerová pomazánka
Nastrouháme celer (1větší bulva) a jablko (1 kus), smícháme s dobrým pomazánkovým máslem (1 kus) a tvarohem (3 lžíce). Pomazánku nemusíme solit a můžeme ji posypat čerstvými nejlépe na sucho opraženými ořechy nebo opraženými sezamovými semínky.
Celer je velký pomocník na snížení krevního tlaku. Posiluje nervy a mozek, působí antibakteriálně v ledvinách, močovém měchýři a močových cestách, léčí záněty a obtíže močového měchýře. Zlepšuje pohyb střev a zbavuje střev zácpy. Je velmi vhodný zejména v zimě, kdy pomáhá snížit pocit strachu a deprese.
Polévka na zahřátí
Uvedené množství je asi na 1,5 až 2 litry polévky.
- 1 petržel
- 2 mrkve
- ¼ kapusty
- 1/3 celeru
- 1/3 pórku,
- troška brokolice
- zelená petrželka
- majoránka, 4 pepře, 2 zrnka nového koření, kmín
- 2 bobkové listy, 1-2 stroužky česneku
- ochucovadlo bez glutamanu sodného, sůl
- 1 hrnek pohanky
- 1/2 hrnku ječných krup
- 1/2 hrnku jemných ovesných vloček
- ghí
- olivový olej
Na ghí a olivovém oleji necháme osmahnout mrkev a poté ostatní nakrájenou zeleninu a nakrájený stroužek česneku. Zalijeme vodou a přidáme ostatní ingredience (kromě majoránky a zelené petrželové natě) - vaříme do změknutí. Nakonec přidáme nasekanou zelenou petrželovou nať a majoránku.
Polévka v chladném počasí krásně zahřeje, pomůže odhlenit a dodá potřebnou vlákninu i živiny.
Česnek je přirozené antibiotikum, snižuje vysoký krevní tlak a bušení srdce. Podporuje očistu krve, snižuje vysoký cholesterol, pomáhá odstranit parazity, omlazuje a usnadňuje vykašlávání. Pokud však trpíme například záněty žaludku, žlučníkovými obtížemi, vředy nebo máme vleklé potíže s ekzémem, měli bychom ho používat velmi opatrně nebo se mu úplně vyhnout.
Hruškový kompot
- oloupané a nakrájené hrušky
- kardamom
- třtinový cukr
- můžeme přidat i lžičku ghí
Oloupané, nakrájené hrušky (zbavené jádřinců), dáme spolu s kořením, cukrem, ghí a troškou vody vařit. Za chvilku je kompot hotový, je v něm větší zastoupení hrušek než vody. Hodí se pro jedince, kteří potřebují posílit nervovou soustavu, snížit zácpu a dodat tělesnou sílu. Jsou velmi vhodné pro děti, namísto různých sušenek a čokolád.