Není gender jako gender. Ten medicínský ženám zachraňuje život!

Pro lidi, kteří se nepohybují v lékařském prostředí, může být pojem genderová (sex-specific) medicína něčím, o čem v životě neslyšeli. Není ani divu. Letos to bude teprve 10 let, kdy Světová zdravotnická organizace vydala oficiální pokyny, které vyzývají veškerý zdravotnický personál k respektování rozdílů v projevech nemocí a jejich léčbě u mužů a žen a k zajištění spravedlivé péče pro obě pohlaví.

Obrázek: 93037c792145de58e990780e760ad0e43129bad3
Zdroj: pixabay.com

Každé tělo je originál. To je fakt. Ale lidí je hodně, takže se na nějaký ultra individuální přístup léčby v oficiální medicíně moc nehraje. Není čas a nejsou ani peníze. A tak se k nemocným lidem přistupuje podle jednoho mustru. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby to nebyl mustr vystajlovaný na mužský organismus. S jedinou výjimkou (reprodukční orgány) se mužské tělo stalo univerzálním modelem pro všechny lékařské studie.

Až do nedávné doby to byli mladíci a chlapi, kteří se účastnili klinických studií, jejichž výsledky se objevily jako důkazní základna pro diagnózu a léčbu nemocí. Také účinky léků a jejich dávkování vychází zase jenom z mužského těla, protože byly na něm testovány. Důvody, proč se nevyužívaly ke vědeckým studiím ženy, jsou různé. Lepší „dostupnost“ mužů, obavy z nepříznivého působení testování na reprodukční orgány nebo vliv menstruačního cyklu na konečné výsledky stojí na prvních místech. Nebudete tomu věřit, ale i v předklinickém výzkumu dostali přednost samci zkoumaných zvířat před samicemi.

Když k tomu přidáme fakt, že lékařské akademie a nejvyšší posty v jednotlivých zdravotnických oborech ovládá převážně mužské pokolení, nemůžeme se divit, že medicína udělala z žen JENOM MENŠÍ MUŽE. Ale to je základní omyl, který může stát ženu i život!

O co jde genderové medicíně především?

Muži a ženy reagují na nemoci a léčbu odlišně nejenom z biologických, ale také z psychologických a sociálních důvodů. Takže pokud není čas na čistě individuální přístup k pacientovi, měly by se ve zdravotnickém světě respektovat všechny rozdíly mezi mužským a ženským světem. A to nejenom ten, že jedni mají penis a druhé zase vagínu.

V jaké oblasti lidského zdraví se například tyto odlišnosti projevují?

IMUNITNÍ SYSTÉM

Která dívka, manželka nebo družka by nepozorovala u svého partnera devastující účinky virových onemocnění, které muže s rýmou (podle jejich výrazu a chování HLAVNĚ DOMA) posouvají až k hranici smrti! Někdy nám to připadá až směšné a myslíme si něco o bolestínství, ale opak je pravdou. Za všechno může hormon testosteron. Ten totiž na rozdíl od ženského estrogenu tlumí imunitní odpovědi mužského organismu, který tak nedokáže rychle a hlavně intenzivně reagovat na vznikající infekce v těle. Takže muži opravdu díky nim více trpí a dokonce na ně častěji umírají než ženy.

Aby to bylo spravedlivé, ženy jsou zase mnohem citlivější na autoimunitní onemocnění (např. diabetes, lupus, roztroušená skleróza nebo revmatoidní artritida). Mají až třikrát vyšší pravděpodobnost než muži, že se u nich některá z nemocí projeví. Také nepříjemné astma je doménou žen a postihuje je dvakrát častěji než jejich mužské protějšky.

PSYCHIKA

Diagnostikovaná deprese se objevuje za život přibližně u každého pátého člověka. Ale ženy mají větší smůlu v tom, že to budou zrovna ony, kdo se bude muset s touto poruchou poprat. Ještě o něco horší vyhlídky mají u úzkostné a posttraumatické stresové poruchy. Ovšem na rozdíl od mužů dokážou lépe přijmout fakt, že jsou nemocné, vyhledávají pomoc a mají snahu se léčit. Duševní nemoci u jejich partnerů jsou často maskovány rizikovým chováním, agresí, zneužíváním alkoholu a drog nebo workoholismem. Neléčené jsou mnohdy příčinou sebevražd, kterými končí svůj život čtyřikrát více mužů než žen.

SRDEČNÍ INFARKT

Hormon estrogen je velkým pomocníkem při ochraně našich cév, a tak není žádným překvapením, že ženy, které zažily svou první srdeční příhodu, jsou v průměru o deset let starší než jejich mužské protějšky. Rizikové faktory (vysoký cholesterol, kouření, obezita, fyzická nečinnost) jsou pro obě pohlaví stejné. Ale ženský infarkt mohou doprovázet méně typické příznaky, než je charakteristická bolest na hrudi. Dýchavičnost, únava, nevolnost, bolest břicha nebo neobvyklé symptomy v oblasti krku, čelisti, ramenou a zad, které jsou známkou infarktu, nejenom žena, ale také i lékař může špatně vyhodnotit a nesprávná diagnóza tak může mít i fatální následky.

Má genderová medicína svou budoucnost?

Ač slovo gender vyvolává v mnoha lidech nepříjemné pocity a politiku, která ji má v záhlaví, odmítají, v případě medicíny se zdá, že budou všichni mnohem vstřícnější a nový obor podpoří. Je třeba, aby chyby a omyly z doby, kdy se vzorovým organismem pro lékařství stal ten mužský, rychle odvál čas. Naštěstí pro všechny holky, dívky, dámy, slečny a paní!

Reklama

Podobné články

Obrázek: 5dc858dfffff4b833652f003777a812304d3d06d
Obrázek: 6d6abe5ddfad484c52070bfa5ffc4edda67bb87a
Obrázek: 5ca222b912db9f5ca5043fa392be66269e874c5c
Obrázek: 4e7c698b70f05f1585f9b14bea8ab8f638d65293
Obrázek: 698f58ae56c6396b48212c2ba037b6dd99319491