Gleid
Gleidshop
Studio Helena
Sérum

Prožijte velikonoční tradice s dětmi

Velikonoce nebo také svátky jara. S velikonočními prázdninami a státním svátkem to máme pět dnů volna v kuse. Pojďte tento krásný čas využít s dětmi, rodinou a přáteli. Ve svém článku jsme pro vás připravila několik typických tradičních zvyků, na které byste neměli zapomenout. Máte rádi Velikonoce? Jak na ně vzpomínáte? Myslím, že většina dětí miluje zvyky, tradice a pravidelnost jim dává do života řád. Který rodič by si nepřál, aby děti vzpomínaly na krásné zážitky a chtěly je zase předávat dál. Je přece krásné, když třeba čtyři generace po sobě dodržují stejné zvyky.

pexels.com

 

Velikonoční beránek nesmí chybět

A tak je tomu i u nás. Jako malá si pamatuji, jak moje babička pekla velikonočního beránka. Používala k tomu takovou tu starou keramickou formu. Beránka pocukrovala a dala za okno. Moje maminka v této tradici pokračovala a beránka vyzdobeného mašlí na krku jsme mívali za oknem až do Velikonočního pondělí. I já jsem si zakoupila formu na beránka a každoročně ho s dětmi pečeme. Ale my jsme ještě naše pekařsko-curkářské dobrodružství vylepšili a beránka polijeme čokoládou a nazdobíme lentilkami. Do pondělka nám rozhodně nevydrží :)

 

Na Zelený čtvrtek jíme něco zeleného

 V mnoha rodinách se připravuje třeba špenát. Náš jídelníček můžeme zpestřit jarními jedlými rostlinkami. V tomto období můžete natrhat ptačinec žabinec, popenec, sedmikrásky, pampelišky, jitrocel. Chuťově výrazný je třeba medvědí česnek, jehož listy pochopitelně voní po česneku, ale pozor na záměnu s jedovatou konvalinku, jejíž listy vypadají velmi podobně. Rostlinky sbíráme ideálně na vlastní zahrádce nebo v čisté přírodě, učíme děti, aby trhaly jenom takové množství, které spotřebují. Hořké bylinky, jako je například pampeliška, prospívají našim játrům právě v tomto období na počátku jara. S jedlými rostlinami si můžete zpestřit jídelníček nejenom na Velikonoce. Pokud si nejste jisti, že je rostlina jedlá, tak jí raději nekonzumujte.

 

Velký pátek bez masa

Dočetla jsem se, že na Velký pátek bývalo zvykem, omývat se u čistého pramene, abychom byli po celý následující rok zdraví. Tuto tradici tedy nedržíme a je na zvážení každého, jak se k tomu postaví. V Západních Čechách, kde máme chalupu je na kopci zřícenina hradu Zámeček cca z 16 stol, zde se traduje, že kdo sní na Velký pátek maso a vydá se k zřícenině hradu se do země propadne. To jsme také nezkoušeli, co kdyby na tom byl něco pravdy. Ale jidášky z kynutého těsta si upéct můžete.

 

Na Bílou sobotu malujeme vyfouknutá vajíčka

Jelikož máme 5 dětí, vyfukuji vajíčka už měsíc předem, abychom jich měli dost. Malovat s dětmi vajíčka můžete už od dvou let, dají se použít například prstové barvy, to děti velice baví. Ale pozor, aby vám neozdobily třeba i zeď. V tento den se pečou mazance, nádivky s kopřivami. Kluci pletou pomlázku. Také máme rádi pletení pomlázek, a když pomlázka splní svůj účel, tak jí zapíchneme na chalupě do země a sledujeme, zda zakoření. Pomlázka se plete až z dvaceti čtyř vrbových proutků, na Velikonoční pondělí se s ní vyšlehávají ženy a dívky, aby zůstaly po celý rok zdravé a plodné. A v mém případě tento zvyk rozhodně nebyl zanedbán :)

"Otloukej se píšťaličko, otloukej se, mízo- lízo! Nebudeš-li se otloukati, budu na tě žalovati. Přijdou na tě čtyři vlci, pátá liška, šestej pes, sežerou tě ještě dnes. Mízo- lízo, zčerstva lez." I píšťalička z lískového prutu neupadla v zapomnění a ještě mnohý dědeček ji umí vyrobit. A pokud ne, můžete s dětmi navštívit třeba nějaký skanzen, nebo různá muzea, kde pro návštěvníky připravují právě tradiční řemeslné činnostmi.

Co je nejdůležitější, užít si společně strávené chvíle. Tak vám přeji krásné Velikonoce.

foto-redaktor

Ing. Katka Jíchová

rodinný management

Katka je maminkou pěti dětí a rodina je pro ní vším. Ale přesto zvládá ještě pracovat, studovat a psát články. Jak to dělá? Její profese je manažerská, díky tomu tedy dokáže skloubit rodinu, osobní život, kariéru i koníčky. Věnuje se lektorování kurzů "Rodinný management". V jejích článcích se dovíte praktické informace, jak si zjednodušit rodinný život a být při tom spokojená.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

← zpět
Podobné články
Refinancování nejrůznějších úvěrů a půjček dnes nabízí mnoho bankovních i nebankovních společností. Jedná se o službu, která vlastně slouží k získávání nových klientů, tedy přesun zákazníků z jedné banky do druhé. Člověk totiž lehce v těžké životní situaci ale i ten v dobré situaci uzavře úvěr s jednou bankou, jejíž nabídka mu nejvíc vyhovuje, ale s postupem času mu může přestat vyhovovat. Případně již nebude zvládat takovou výši úvěru splácet a bude chtít úvěr snížit. A přesně pro tento případ jsou zde banky se svými nabídkami na refinancování úvěrů, přičemž často umí nabídnout lepší podmínky než při vašem starém úvěru.
6.1.2018
Přichází nejkrásnější období v roce, Vánoce. Předchází mu adventní období, pro mnohé známé předeším vánoční výzdobou, nakupováním dárků, pečením cukroví či vánočními večírky. Tradici dodržují téměř všichni v zapalování adventních věnců.
21.11.2016
Že rostliny vyrábí kyslík, to jsme se učili už v prvních hodinách prvouky. Věděli jste ale, že některé jsou doslova požírači toxických látek nebo alergenů?
29.6.2016
Kdy je správné začít vychovávat pejska? Mnohdy slýchám větu: Můj pejsek je ještě malý, on to se to naučí, až bude větší. Může jít o čurání v bytě, trhání bot, ničení nábytku či další nepříjemné situace, které se pes velmi rychle naučí. Naučí se to, co je možné dělat, protože mu nebylo vysvětleno, že je to věc, kterou si nepřejeme. Začněte jak vám to je vhodné. Možná vám při vašich krocích usnadní pohled tento článek.
15.5.2018